Polislik İçin Aranan Sağlık Şartları

Polislik İçin Sağlık Şartları Nelerdir?

Polislik İçin Aranan Sağlık Şartları Polislik İçin Aranan Sağlık Şartları Nelerdir POMEM Sağlık Şartları Nelerdir Makalesini Okuyorsunuz. Polislik i̇çin aranan sağlık şartları Nelerdir makalesini okuyorsunuz. Polis Akademisi’nde eğitim veren, Paem, Pmyo ve Pomem’e kabul edilecek öğrenci adayları,

Devamını Oku »
Jandarma Disiplin Kanunu

Jandarma Disiplin Kanunu

Jandarma Disiplin Kanunu 7068 Sayılı Kanunun Düzenlediği Alanlar ve Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Kapsamındaki Personel Kolluk kuvvetlerinin bir parçası olan jandarma kuvvetlerine ilişkin 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, Jandarma Atama ve Sicil Yönetmeliği gibi kaynaklar bulunmakla beraber

Devamını Oku »
Bu Kategorideki Tüm Makaleleri Görüntülediniz.

Avukatlarımız

Danışmanlarımız

Asker ve Polis Kavramları Nedir?

211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu madde 2’de askerlik, savaş sanatını öğrenmek ve yapmak zorunluluğu olarak açıklanmıştır. Asker ise askerlik zorunluluğu altına giren kişilerin özel kanunlarla Silahlı Kuvvetlere giren ve resmi bir kıyafeti olan kişi şeklinde açıklanmıştır.
2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu madde 1’de polisi; asayişi, devleti, kişiyi, tasarruf emniyetini ve mesken düzenini koruyan, kişilerin ırz, can ve malını koruyan kişi olarak açıklanmıştır.

Asker ve Polis Hukuku Nedir?

Askerlik ya da polislik mesleği ile kamu hizmeti vermiş veya vermekte olan şahıslara veya bu hizmet alımlarına başvuran adaylar için yapılan mülakat, göreve başlama, atama, terfi, disiplin işlemleri, ayırma, ilişik kesme gibi idari işlemlere karşı başvurulması gibi konuları kapsayan hukuk dalına asker ve polis hukuku denir.

Asker ve Polislerin Tabi Olduğu Kanunlar

Askerlik mesleğini yapanlar Askeri Ceza Kanunu, TSK İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği, TSK Disiplin Kanunu, TSK Personel Kanunu, TSK Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği gibi birçok kanunun ve yönetmeliğin kapsamındadırlar.
Polislik mesleğini icra edenler ise Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Asayişe Müessir Bazı Fiillerin Önlenmesi Hakkında Kanun, Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği gibi kanun ve yönetmeliğe tabidir.

Asker ve Polis Hukukunda Mahkeme

Asker ve polis hukuku ile ilgili uyuşmazlıklar İdari yargılama içerisinde çözüme kavuşur. Bu sebeple 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine tabi olup İdare Mahkemelerinin görev alanına girmektedir.

error: İçerikleri dilerseniz yazdırabilirsiniz. Ancak MDM Hukuk ve Danışmanlık Sitesinde yer alan herhangi bir makaleyi yayımlayamazsınız!