Aile Hukuku

Ankara Boşanma Avukatı

ankara-bosanma-avukati

Ankara Boşanma Avukatı, Boşanma davaları; nafaka, velayet ve tazminat davaları gibi aile hukukuna ilişkin davalardan bir tanesidir. Boşanma davaları tarafların isteklerine göre anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Ankara boşanma avukatı da aile hukukuna ilişkin davalardan bir tanesi olan boşanma davasında avukatlık hizmeti vermektedir.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki; Ankara boşanma avukatı, sadece Ankara’daki boşanma davalarına bakabilir, başka illerdeki boşanma davalarına bakamaz gibi bir şey söz konusu değildir. Yani Ankara’daki bir boşanma avukatı çok normal bir şekilde İstanbul ya da İzmir’deki bir boşanma davasına bakabilecektir. Ankara boşanma avukatlarının bu kadar tercih edilmesindeki sebep ise nüfusun fazla olması ile orantılı olarak Ankara gibi büyük bir şehirde avukatların karşısına daha fazla boşanma davası ve bununla bağlantılı olarak değişik türde olaylar daha fazla denk gelmektedir. Bu bakımdan boşanma davalarında Ankara boşanma avukatları meslektaşlarına göre daha fazla tecrübeli ve bilgi sahibi olup özellikle boşanma davasının verdiği duygusal değişimler sebebiyle yanlış kararlar verebilecek tarafların bu süreci en başından daha doğru bir şekilde yönetebilmeleri için ilk olarak Ankara boşanma avukatlarından hukuki destek görmelerinde yarar vardır.

Tabi ki ayrıca belirtmek gerekir ki Ankara boşanma avukatlarının hepsi iyi diye bir şey söz konusu değildir. Bu yüzden Ankara boşanma avukatına ilişkin aramalarda bulunurken daha titiz ve özverili davranmalı ve işini, davasını iyi takip eden avukatlarla çalışmanızı evleviyetle öneririz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Boşanmak isteyen eşler; aralarındaki mal paylaşımı, çocuklarının velayeti ve diğer hususlarda eğer anlaşmışlarsa boşanma avukatı tarafından hazırlanması gereken anlaşmalı boşanma protokolü ile tarafların anlaşmalı boşanması gerçekleşecektir. Bu bakımdan boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü çok önemlidir. Zira, anlaşmalı boşanma davası sonucunda taraflar anlaşmalı boşanma protokolündeki hükümlere göre boşanacaklardır ve aslında boşanma kararı ile birlikte boşanma protokolü tarafların tabiri caizse bir nevi kanunu gibi olacaktır. Bu bakımdan anlaşmalı boşanma protokolünün alanında uzman bir boşanma avukatı tarafından tüm hususlar kararlaştırılmış, eksiksiz ve sonradan hak kaybına uğratmayacak şekilde hazırlanması oldukça önemli bir husustur.

Ankara boşanma avukatı, anlaşmalı boşanmaya karar veren eşlerin boşanma protokolünün hazırlanması, bu protokolün mahkemeye sunulması ve boşanma kararının kesinleştirilmesi sürecinde avukatlık hizmeti verecektir. Aynı zamanda boşanma sürecinde taraflara hukuki danışmanlık hizmeti de verecektir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davası, eşlerin boşanmaya karar vermesine rağmen boşanmanın ferileri (mal paylaşımı, velayet, nafaka, tazminat vs.) konularında anlaşamaması durumunda veya eşlerden birinin boşanmak istemesine rağmen diğer eşin boşanmak istememesi durumunda açılan ve eşlerin taleplerinin değerlendirilerek aile mahkemesi tarafından karara bağlandığı boşanma davası çeşididir. Belirtmek gerekir ki bu davalarda eşlerin talepleri boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda olacaktır.

Ankara En İyi Boşanma Avukatı

Boşanma davaları, aile mahkemesi hâkimlerinin takdir yetkilerini çokça kullandığı ve bu bakımdan aile mahkemesi hâkimlerinin takdir yetkilerinin çok önemli olduğu dava türlerinden bir tanesidir. Bu yüzden boşanma sürecinin ilk başında düşünülmesi gereken hususlardan bir tanesi de tüm bu süreci iyi yönetebilecek alanında en iyi boşanma avukatları ile çalışmaktır. Aksi durumda boşanma neticesinde karar verilen mal paylaşımı, velayet, nafaka, tazminat vs. gibi hususlarda birçok hak kaybı yaşamanız mümkündür. Boşanma avukatı ücreti, 2021 yılındaki asgari ücret tarifesinin altında kalmamak şartıyla serbestçe kararlaştırılabilir. Ücretin kararlaştırılmasında avukatın emeği, tecrübesi ve bilgisi de önemli rol oynayacaktır.