Mirasçılıktan-Çıkarma-(Iskat)

Mirasçılıktan Çıkarma (Iskat)

Mirasçılıktan Çıkarma (Iskat) Mirasçılıktan çıkarma iskat, bir mirasçının miras hakkından feragat etme veya bu hakkı başka bir mirasçıya devretme işlemidir. İskat, miras paylaşımında yaşanan anlaşmazlıkları önlemeye, aile içi huzuru sağlamaya

Devamını Oku »
muris-muvazaasi-nedir

Muris Muvazaası Nedir?

Murisin kendi iradesiyle mirasçılardan mal kaçırmak amacıyla yaptığı tasarruf işlemleridir. Muris bu şekilde davranarak ölümünde terekeye dâhil olacak taşınmazın ölümünden önce başkalarına devrini sağlar. Genelde mirasçılardan birine bir taşınmaz bağışlayarak

Devamını Oku »
miras-paylasimi-davasi-nedir

Miras Paylaşımı Davası Nedir

Miras Paylaşımı Davası Miras paylaşımı davası, mirasın kanuni mirasçılar arasında paylaştırılması konusunda açılan bir davadır. Miras paylaşımı davası, genellikle miras bırakanın ölümünden sonra mirasçılar arasında mal paylaşımı yapılamadığında veya mirasçıların

Devamını Oku »

Miras Ortaklığı Nedir

Miras Ortaklığı; TMK 640-644. maddeleri arasında paylaşma yapılmadan önce miras ortaklığı, TMK 646-668. maddeleri arasında paylaşımın nasıl yapılacağına ilişkin düzenlemeler, TMK 669-675. maddeleri arasında paylaşma sonrası denkleştirme durumu düzenlenmiş, TMK

Devamını Oku »
mirastan-yoksunluk-nedir

Mirastan Yoksunluk Nedir?

Mirastan Yoksunluk Nedir? Mirastan yoksunluk hali cezai olarak mirasçılıktan çıkarılma ile söz konusu olur. Saklı pay bir aileye aidiyete, aile bağlarının en yakın olduğu görüşüne dayanır. Oysa saklı paylı mirasçı

Devamını Oku »
Mirasçılık-Belgesi-Nedir

Mirasçılık Belgesi

Mirasçılık Belgesi Nedir? Mirasçılık Belgesi Genel tanımıyla bu belge yasal mirasçı oldukları belirlenenlere verilen mirasta hak sahibi olduklarının kanıtına yarayan bir belgedir. Bu belgeye sahip olmak mirasta hak sahibi olunduğuna

Devamını Oku »
Bu Kategorideki Tüm Makaleleri Görüntülediniz.

Miras Hukuku

Miras hukuku, bir kişinin ölümü sonrası malvarlığı değerlerinin kimler arasında paylaşılacağını belirleyen hukuk dalıdır. Bu alanda, ölüme bağlı tasarruf, mirasın paylaşımı, mirasın reddi, vasiyet ve feragat konuları gibi pek çok konu ele alınır.

Miras hukukunda, hem kişisel hem de malvarlığı hakları korunur. Bu nedenle, miras hukuku davaları oldukça hassas ve karmaşık süreçlerdir. Profesyonel bir miras avukatı ile çalışmak, bu süreçte çok önemlidir.

Miras hukuku davaları, çekişmeli ve uzun süreli olabileceği için birçok aile için zorlu bir deneyim olabilir. Ancak, tecrübeli bir avukat ile birlikte çalışarak, bu süreçte daha az stres yaşayabilir ve en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Eğer bir miras hukuku sorunu yaşıyorsanız veya miras konusunda endişeleriniz varsa, profesyonel bir miras avukatı ile görüşmeniz en doğru adım olacaktır.

Miras hukuku İnsanın sahip olduğu ve miras yoluyla geçen malvarlığı değerlerinin (hakların borçların) ölümünden sonraki akıbetine, hak sahiplerini, paylaşma ve sorumluluklarını düzenleyen hukuk alanıdır.

Bu hukuk alanı sırf malvarlığı hukuklarından olup, ölüme bağlı sonuçlarını doğurur. Ve borçlar ve eşya hukuku gibi sağlar arası malvarlığı hukuku değildir. Ancak MH sağlar arasındaki malvarlığını uyuşmazlıklarını bir hukuki işleme değil, ölüm olayına bağlı konu edinir.

Miras konusunda danışmanlık hizmetleri

Mdm Hukuk ve Danışmanlık olarak miras konusunda danışmanlık hizmetleri sunmaktayız ve müşterilerimize miras hukukunda doğru adımları atmalarına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Miras konusunda danışmanlık hizmetleri hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi:

Miras konusunda danışmanlık hizmetleri, mirasın paylaşımı, yönetimi ve diğer miras konuları hakkında müşterilere hukuki tavsiyeler sunarak, miras davalarında temsil ederek veya diğer ihtiyaçlarına uygun olarak hizmet veren avukat veya hukuk danışmanı tarafından sunulan hizmetlerdir.

Miras hukuku oldukça karmaşık bir konudur ve çeşitli yasal düzenlemeler içerir. Bunun yanı sıra, miras davaları genellikle hassas ve duygusal konulardır ve doğru adımları atmak oldukça önemlidir. Bu nedenle, miras konusunda danışmanlık hizmetleri almak, miras hukuku ve davaları hakkında doğru bilgiye sahip olmanızı ve en iyi sonuçları elde etmenizi sağlar.

Mdm Hukuk ve Danışmanlık olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş miras konusunda danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Müşterilerimizin mirasla ilgili konularda karşılaştıkları sorunları dinliyor ve onlara en uygun çözüm yollarını öneriyoruz. Ayrıca, müvekkillerimizin haklarını savunmak için miras davalarında da temsil ediyoruz.

Miras konusunda danışmanlık hizmetlerimiz şunları içerir:

  • Miras hukukuna ilişkin genel bilgi verme
  • Mirasın paylaşımı ve yönetimi konularında danışmanlık
  • Vasiyetname hazırlama ve yorumlama
  • Feragat işlemleri hakkında danışmanlık
  • Mirasın reddi hakkında danışmanlık
  • Çekişmeli miras davalarında müşterilerimizi temsil etme
  • Miras vergisi konusunda danışmanlık

Mdm Hukuk ve Danışmanlık olarak, miras konusunda doğru adımları atmasına yardımcı olmak için avukatlarımızla birlikte çalışıyoruz. Miras konusunda danışmanlık hizmetleri almak için bize ulaşabilirsiniz.

Miras Hukuku Niteliği ve İşlevi

  • Ferdi mülkiyet hakkını tamamlayıcı niteliği ile özel hukukun bir parçasıdır.
  • Mirası bırakanın, sağ kalanların, mirası bırakanın alacaklılarının, devletin diğer ilgililerin menfaatini düzenler.
  • Vasiyetname yapma imkanı, yasal ve saklı paylı mirasçılık, mirasçıların müteselsil sorumluluğu, devletin son mirasçılığı ile vergi alma imkanı anılan menfaatlerin gerçekleşmesine yarar.

Miras, geniş anlamada kişinin ölümü ile uygulama alanı bulan ve özel hukuk ilişkilerini içine alan kurallar bütünüdür.

Dar anlamda ise murisin mirasçılarına geçebilen tüm malvarlığı değerlerini ve kişisel haklarını ifade eder.