İcra Ve İflas Hukuku

Kripto Para Haczedilebilir Mi?

kripto-para-haczedilebilir-mi

Kripto Para Nedir? Kripto Para Alım Satımı Nasıl Olur?

Kripto paralar, şifrelenmiş, yalızca dijital bilgi olarak var olan bir tür para biçimidir. Bu paralar herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayıp anonim olarak üretilir. Üretilen bu paralar kripto para borsaları aracılığıyla yalnızca internet ortamında kullanılır. Herhangi bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışan bir kripto para birimi, varlıklar arasında sermaye yaratmayı ve aktarmayı düzenlemek için gelişmiş matematik kullanır. Bu paralar borsa hesaplarında aktarım yapılacağı gibi genel uygulamada piyasa ortamında borsada satılmaktadır. Bu sebeplerden ötürü kripto para birimlerinin alış verişini takip etmek mümkün değildir.

Genel olarak ülke mevzuatlarında kripto paranın ne olduğuna dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü kripto paranın, para mı olduğu, yabancı para mı olduğu yoksa eşya mı olduğu hususunda tartışmalar bulunmaktadır. Kripto paralar mevcut durumları itibariyle anılan bu üç türe de girmemektedir. Çünkü herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmediği için yabancı veya yerel para değildir. Bunun yanı sıra sadece dijital olmaları ve fiziki olarak var olmamaları sebebiyle eşya ya da para niteliği de taşıyamazlar. Ayrıca ülkelerin birçoğunda alış veriş amacıyla kullanılamaması da para olarak kabul edilemeyeceği savını destekler niteliktedir.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, kabul gören para birimleriyle veya bir kripto para birimiyle diğer bir kripto para biriminin alış verişinin yapıldığı platformlardır. Bu sitelerde reel paranızı kripto paraya çevirebilir ya da kripto paranızı satarak nakde çevirebilirsiniz. Bu para borsaları geleneksel borsa sistemiyle çalışmaktadır. Geleneksel borsadan farkı ise bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmamasıdır. Kripto para borsaları da geleneksel borsa gibi şirketlerdir. Dolayısıyla Türk Ticaret Kanunu hükümlerine dayanılarak kurulurlar.

Kripto Paranın Dünyadaki Durumu Nedir?

Kripto paraların değerli madenler gibi maden değerinden ya da kâğıt para gibi devlet itibarından kaynaklanan bir değeri yoktur. Değeri, kullanıcılarının onu bir değiş tokuş aracı olarak kabul etmelerinden ya da bir emtia gibi görmelerinden kaynaklanır. Değeri, tıpkı diğer para birimlerinde ya da emtialarda olduğu gibi, piyasada anlık olarak arz ve talep koşullarına göre belirlenir. Diğer bir deyişle herhangi bir ülkeye bağlı veya bağımlı olmadığı için ülkelerin siyasi ve ekonomik durumları kripto paraların değerindeki değişime etkili olmamaktadır. Değerlerin ülkelerin siyasi ve ekonomik durumlarından bağımsız olması ise insanlara yatırım aracı olarak daha fazla güven vermekte ve kripto paraların uluslararası arenada tercih edilmesini artırmaktadır.

Kripto Paranın Ülkemizdeki Durumu Nedir?

Kripto paranın arkasında kontrolünün elinde bulunacağı bir merkez bankasının bulunmaması, genel anlamda güvenilir olması, kolay el değiştirebilir olması ve kar marjının yüksek olabilmesi bu paralara olan ilgiyi artırmıştır. Ülkemizde 16.04.2021 tarihinde yayınlanan yönetmelikle kripto paraların alışverişlerde kullanılması yasaklanmıştır. Bu engel sebebiyle ülkemizde bu paralar yalnızca alım-satım yoluyla gelir elde edilmesi veya yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir. Kripto para borsalarındaki işlemler borsa hesapları arasında yapıldığı için takip edilemez. Fakat kripto paranın nakde çevrilmesi için bir banka hesabının borsa hesabına bağlanması gerekmektedir. Bu iki hesap arasında olan para aktarımları ise denetlenebilir durumdadır. Kripto para borsası hesabındaki kripto paralar bir alacak değildir çünkü kişi günün her saati ve dakikasında bu parasını başka bir kripto para veya reel para cinsine çevirebilir, bu reel paralarını her an nakde çevirebilir. Bu özelliğiyle kripto para borsası hesabı bankaların mevduatsız altın veya döviz hesaplarıyla benzer özellik göstermektedir.

Kripto Para Haczedilebilir Mi?

İcra İflas Kanunun 82.maddesinde haczi caiz olmayan mallar ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Aynı maddenin son fıkrasında ise icra memuruna haczi talep edilen mal veya hakların haczin caiz olup olmadığını değerlendirme ve sonuca göre talebi kabul veya reddetme yetkisi verilmiştir. İcra memuruna verilen bu yetki madde metninde sayılan şeyler hakkında olup, bu şeyler dışında yorum yapılması kanuna aykırı olur. Zira haczi caiz olmayan şeylerin kanunda açık ve ayrıntılı biçimde düzenlenmesinden kanun koyucunun bunlar dışında haczi caiz olmayan şey bulunmadığını anlatmak istediği anlaşılabilmektedir.

İİK’ nın 82.maddesinde yer alan haczi caiz olmayan şeyler arasında bu paralar bulunmamaktadır. Kripto paranın haczi caiz olmayan şeyler arasında yer almaması onu hacze mümkün hale getirilebilmektedir. Fakat bu haczin nasıl yapılacağı borçlu taraf için oldukça önemlidir. Kripto para borsası sürekli hareketli, bu paraların değerinin sürekli olarak değiştiği bir platformdur. Dolayısıyla kripto para borsa hesaplarına haciz konulması ve bu sebeple borçlunun alım satım yapamaması oldukça büyük hak kayıplarına yol açabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü kripto para borsası hesaplarına konacak hacizlerin ve haciz konma usulünün kanunda düzenlenmesi gerekmektedir.

Kripto Para Nasıl Haczedilebilir?

Kripto Para haczi; kripto paralar ve kripto para borsaları herhangi bir kuruma bağımlı ve bağlı değildir. Bu sebeple kripto para borsalarının bankalar birliği gibi ortak bir üst çatısı yoktur. Ülkemizde aktif olarak faaliyet gösteren 32 adet kripto para borsası bulunmaktadır. Bunların bazıları üyelik veya alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için kimlik doğrulama talep ederken bazıları talep etmemektedir. Kripto para borsaları, bankacılık mevzuatında bankalara ya da sermaye piyasası mevzuatında ilgili kurum ve kuruluşlara tanınmış olan yetkilere sahip değildir. Bu sebeple ancak belirli şartlar altında kripto para borsası hesabına el koyabilir veya bloke edebilir. Kripto Para Haczedilebilir Mi

Borsa sayısının çok olması, ortak bir üst kuruluşlarının bulunmaması ve kimlik doğrulamanın istenmemesi bu borsalarda işlem yapanların kimliğini tespit etmekte zorluk çıkarabilmektedir. Fakat her zaman doğru bilgiyi vermemekle birlikte kripto para borsası hesabındaki paranın nakde çevrilmesi sırasında kullanılan iban numarası yoluyla veya kimlik bilgileri aracılığıyla icra müdürlükleri tarafından sorgulama yaptırılabilir. Fakat kripto paraların herkes tarafından kullanılmaması ve yeni yeni yaygınlaşmasından dolayı, bu sorgulamanın yapılmasını alacaklı talep etmelidir. Kripto Para Haczedilebilir Mi

Aksi takdirde bu husus icra müdürlüklerinin gözünden kaçabilecektir. İcra müdürlüklerinin kripto para borsası şirketlerinden bilgi talebinin sonucunun olumlu olması durumunda icra müdürlükleri, kripto para borsası hesabındaki kripto paranın sadece borcu karşılayacak miktara karşılık gelen miktarın bloke edilmesini talep etmelidir. Çünkü hesabın tamamına bloke konulması durumunda ciddi kayıplar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra ihtiyati haciz sebebiyle hesaba bloke konulması durumunda ise blokenin ne kadar süre ile kalacağı belli olmadığından bu kayıplar çok daha fazla olabilecektir. Mevzuatımızda şuan için yasal boşluk olması sebebiyle borçlunun, alacaklının ve icra müdürlüklerinin bu hususta dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir. Kripto Para Haczedilebilir Mi

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Kripto Para Borsaları

Barimeks Teknoloji Yazılım Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

Cevizlidere Cad. No:54/8 Çankaya Ankara

BiLira Teknoloji A.Ş.

Esentepe Mahallesi. Talatpaşa Caddesi No:5/1, Levent, Şişli / İstanbul, Türkiye

Bitay Teknoloji A.Ş

Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No: 113Şişli / İstanbul

Bitci Teknoloji A.Ş.

Ortakent Yahşi Mahallesi Hortma Caddesi No: 9 48400 Bodrum / Muğla

http://www.bitci.com/

Bitexen Teknoloji A.Ş.

Reşitpaşa Mahallesi Katar Caddesi Arı 6 Sit. Enerji Teknokenti Apt.No:2/49/105 Sarıyer/ İstanbul https://www.bitexen.com/

Onlinepeople İnternet Teknolojileri A.Ş.

Esentepe Mahallesi Talat Paşa Caddesi No:5/1 Şişli İstanbul

https://www.bithesap.com/

Bitlo Teknoloji A.Ş.

Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Ferko No: 175/7 Levent, Şişli, İstanbul

https://www.bitlo.com/

Bitrota

Halk Caddesi PalladıumOfıs ve Resıdence kat:2/b İstanbul, 34746, Ataşehir

https://www.bitrota.com/

Bittürk Bilişim ve Ticaret A.Ş.

Esentepe mah. Büyükdere cad. No.209, Levent İstanbul / Türkiye https://bitturk.com/

Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.

Nispetiye Caddesi Akmerkez E3 Blok Kat: 9 34340 Etiler – Beşiktaş / İstanbul https://www.btcturk.com/

BlockchainLab Yazılım A.Ş.

Fulya Mah. Büyükdere Cad. No:76 Quasar 34394 Şişli, İstanbul https://www.cointral.com/tr

Gigdata Teknoloji A.Ş.

Merkez: Fenerbahçe Mah. Hacı Mehmet Efendi Sok. Dalyan D:24/4 No:2 KADIKÖY/ İSTANBUL

pro.coiny.io

Digilira Teknoloji A.Ş

Kurtuluş Mh. Yenen Sk. No:5/11Odunpazarı, Eskişehir https://www.digilira.com/

Coinzo Teknoloji A.Ş.

Adalet Mahallesi Anadolu Cad. No 41/081 Bayraklı İzmir

https://support.coinzo.com/hc/tr

Fıntech Bilgi Teknolojileri Ticaret ve Yazılım A.Ş

Kır Gülü Sok. No:4/4, Metrocity AVM – Şişli,İstanbul https://www.cryptosa.com/

Felixo Teknoloji ve Yazılım A.Ş.

MerdivenköyMahallesi  Dikyol Sokak Business İstanbul İş merkezi B blok No:2/36

34732 Kadıköy, İstanbul, Türkiye https://www.felixo.com/tr/

Helenex Bilişim A.Ş.

Alya Life Residence No:1/87 Kadıköy/ İstanbul https://helenex.com/

Denxpro Software LLC.

112 CapitolTrailSuit a435 Newark DE, 19711, ABD http://www.goldexco.in/

Crypex Bilişim A.Ş.

Maslak Mah.. Maslak Meydan Sk. Spring Giz Plaza N:5/57 34398 Sarıyer/İstanbul

https://www.icrypex.com/

Koinim Bilişim A.Ş.

Yapı Kredi Plaza C Blok No:40-41 Beşiktaş, İstanbul

https://koinim.com/

Narkasa Yazılım Ticaret A.Ş.

Huzur Mahallesi Maslak Ayazağa Caddesi No:4 H/201 Sarıyer/İstanbul

https://narkasa.com/

Paribu knoloTeji A.Ş

Emniyet Evleri Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi Sapphire Sitesi No.1/1/Z1 Kağıthane/İstanbul http://www.paribu.com/

Robıcoın Teknoloji A.Ş.

Ümit mahallesi 2539 sokak no 48 Ümitköy Çankaya/Ankara http://www.robicoin.com/

Tomya Teknoloji A.Ş.

Maslak Mah. Büyükdere Cad. SpineTower No: 243 / 10Sarıyer / İstanbul

https://www.tomya.com/

Bn Teknoloji A.Ş.

Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Ferko Apt. No:175/7 Şişli İstanbul

https://www.trbinance.com/